MAŽAIS ŽINGSNELIAIS, ASMENINIŲ POKYČIŲ LINK!!!


Psichologė Audronė Kriščiukaitienė

Santuoka braška? Būdai, kuriuos privalote išbandyti!

     Dažnai sulaukiu klausimų, kodėl toks didelis besiskiriančių porų skaičius? Kodėl negali poros gyventi ilgai ir laimingai, kaip kino filmų istorijų herojai?

   Jeigu Jūsų santykiuose kyla sunkumų ir norite išlaikyti santuoką, vadinasi pirmiausia reikia KALBĖTIS!!! Bendravimas – pagrindinis įrankis, siekiant turėti pilnavertiškus, jus tenkinančius santykius. Problema tame, jog daugelis porų nesikalba, bando problemas ignoruoti ir mano, kad susikaupusios nuoskaudos, problemos savaime išnyks...Jeigu manote, kad problemos išsispręs savaime, turiu Jus nuliūdinti, - taip tikrai nebus. Blogiausia tai, jog nekalbadieniai problemas gilins ir pavers jūsų santuoką didžiausiu košmaru. Tam, kad tai nenutiktų yra keletas būdų:

· Būkite savimi. Santykiams svarbu pasitikėjimas. Būkite savimi ir neleiskite niekam jūsų pakeisti (net ir jūsų partneriui/-ei). Likite ištikimi savo svajonėms, siekiams, tikslams. Nepaisant visko, kas vyksta santykiuose su partneriu, turite išlikti savimi. Tai, kad jūs susituokę ar gyvenate poroje, nereiškia jog turite prarasti savo tapatumą. Partneris/ sutuoktinis, kuris jus pasirenka priima jus tokį koks esate. Jeigu jūs pasikeisite, antroji pusė  jus ims įžeidinėti, piktintis. Visi žinome, jog įžeidinėjimai dažniausiai baigiasi skausmingomis skyrybomis.

· Miegamasis ne tik poilsiui. Naujus romantiškus santykius visada lydi aistra, teigiamos emocijos ir intymumas. Praėjus tam tikram laikui, - aistra dingsta, romantika mažėja, intymumas retėja. Kai kurios poros ignoruoja tai, kas vėlgi dažnai priveda prie partnerių/sutuoktinių neištikimybės. Aišku viena, jeigu norite gerų santykių, negalite galvoti jog poros intymumas nėra svarbus. Mėgaukitės kiekviena artimumo minute. Kalbėkitės apie tai kas vienai ir antrai pusei svarbu intymiuose santykiuose. Nepaverskite miegamojo lovos tik miegui skirta vieta, eksperimentuokite lovoje.

· Būkite dėkingi. Dažnai poros/sutuoktiniai nepadėkoja vienas kitam, mažai parodo dėkingumo ir įvertinimo. Nebijokite rodyti vieni kitiems švelnių jausmų, negailėkite gražių žodžių, neikite miegoti nesusitaikę. Mokėkite atleisti ir padėkoti. Santykiai tarsi laužas, jie turi būti kurstomi. Būkite romantiški antrajai pusei, nebijokite parodyti, kad jums jis/ji rūpi. Parodykite savo dėkingumą ne tik žodžiais, bet dovanėlėmis, gėlėmis, darbais, netikėtais bučiniais ir staigmenomis. Kas vakarą įvertinkite žmogų gulintį šalia ir parodykite jam/jai visą pagarbą.

·  Ieškokite kompromisų. Ilgalaikių santykių esmė – kompromisai. Kiekvienas iš mūsų turime savo nuomonę ir tai yra gerai! Jūs neturite sutikti su viskuo ką sako jūsų partneris/-ė, tačiau turite klausytis ką sakote vienas kitam, kad rastumėte abi puses tenkinantį sprendimą. Poros, kurios išties yra laimingos, supranta jog sėkmingų santykių pagrindas – kompromisų ieškojimas.

·  Matykite gerąsias partnerio puses. Partneriai dažniausiai pykstasi dėl skirtingų poreikių: intymumo, finansinių ir kt. Konfliktai kyla neišsakant pusėms argumentų. Fokusuokitės į teigiamus dalykus, kuriuos suteikiate vienas kitam. Kalbėkitės ir išsakykite kas jums partneryje patinka/nepatinka, ieškokite abiems pusėms priimtino sprendimo. Fokusuodamiesi į tikslą – išsaugoti santykius, ieškosite partneryje jo/jos  gerųjų savybių.

·  Konfliktai – neišvengiama santykių dalis. Jie jus aplankys ankščiau arba vėliau. Svarbu tai žinoti ir gebėti teigiamai spręsti. Pokalbiuose pakeiskite priešiškumą ir pasipiktinimą gera valia ir humoru. Jeigu turite svarių argumentų, nesikarščiuokite, įvardinkite juos ramiai. Atminkite: jūsų tiesa nebūtinai turi būti antrosios pusės tiesa. Prisiminkite, jūs pykstatės su žmogumi, kurį mylite, vadinasi nėra viskas taip blogai: verta stengtis J Rodykite visą pagarbą antrajai pusei netgi tada, kai pykstatės. Prisiminkite partnerio/-ės gerąsias savybes, taip neleisite įsiplieksti įžeidimams ir pykčiams.

·  Sąžiningumas. Jeigu norite turėti ilgalaikius santykius, būkite sąžiningi, nuoširdūs ne tik su savimi, bet ir su savo antrąja puse. Užuot fokusavęsi į partnerio/-ės trūkumus, atsigręžkite į savuosius. Ieškokite būdų, kad santykiai klestėtų. Kalbėkitės, nemeluokite, nedarykite partneriui/-ei spaudimo ir nebandykite jo/jos keisti.

· Ego. Daug porų kreipiasi pas psichologą porų terapijai norėdami išsaugoti santykius, bet nenorėdami atsisakyti savo ego. Jeigu žmonės yra užsispyrę ir žiūri tik savo interesų, santykiai pasmerkti žlugti. Tam, kad santykiai klostytųsi, jūs turite duoti daugiau, siekiant gauti kažką  mainais. Būkite pagarbūs vienas kitam ir pripažinkite kaltę jei suklydote. Neslėpkite savo klaidų po savo ego. Kada poros ima pyktis dėl nereikšmingų dalykų, jie prisimena nuoskaudas iš praeities, tai santykiams nieko gero neatneša.